Przebierańce, Murzyny , Combry – tradycyjne „Wodzenie Niedźwiedzia”
Najstarszy opis „Wodzenia Niedźwiedzia” zanotował Józef Lompa w roku 1842: „obwodzą na Górnym Śląsku mężczyznę owiniętego w grochowiny, który symbolizuje niedźwiedzia. Prowadzący trzyma go na powrozie i w ten sposób obaj, często w asyście grajków i na oczach mieszkańców, czynią obchód po całej wsi”.
Mamy to szczęście, że w naszej Gminie nadal kultywowana jest ta stara tradycja. Barwny korowód, w skład którego wchodzą: Policjant karzący mandatami, Muzykant grający na akordeonie „Diobły” smarujące sadzą każdego kto się na nich natknie, Lekarz, Baba, Dziad oraz Niedźwiedź często w przebraniu ze słomy chodzili do domu do domu w ostatni dzień karnawału. Warunkiem, aby szczęście i pomyślność gościła przez cały rok w domostwie było zatańczenie z Niedźwiedziem. W podzięce za odwiedziny gospodarze składali datki pieniężne, raczyli kieliszkiem alkoholu oraz częstowali słodyczami. Przebierańcy odwiedzili również miejscowe szkoły, urzędy, sklepy i prywatne zakłady pracy. Obchody Wodzenia Niedźwiedzia zakończyła tradycyjna zabawa Ostatkowa.
Drodzy Przebierańcy chcieliśmy podziękować za zaangażowanie w kultywowanie tradycji „Wodzenia Niedźwiedzia”. Wasze wysiłki nie tylko pomagają nam zachować naszą tożsamość kulturową, ale także inspirują innych do pielęgnowania tradycji i wartości, które są dla nas tak istotne. Dziękujemy Wam za poświęcenie czasu i energii oraz budowanie wspólnoty, bo to dzięki Wam nasza społeczność staje się silniejsza i bardziej związana.