AKTUALNOŚCI, strona 12:
Przebierańce, Murzyny , Combry – tradycyjne „Wodzenie Niedźwiedzia”
Najstarszy opis „Wodzenia Niedźwiedzia” zanotował Józef Lompa w roku 1842: „obwodzą na Górnym Śląsku mężczyznę owiniętego w grochowiny, który symbolizuje niedźwiedzia. Prowadzący trzyma go na powrozie i w ten sposób obaj, często w asyście grajków i na oczach mieszkańców, czynią obchód po całej wsi”.
Mamy to szczęście, że w naszej Gminie nadal kultywowana jest ta stara tradycja. Barwny korowód, w skład którego wchodzą: Policjant karzący mandatami, Muzykant grający na akordeonie „Diobły” smarujące sadzą każdego kto się na nich natknie, Lekarz, Baba, Dziad oraz Niedźwiedź często w przebraniu ze słomy chodzili do domu do domu w ostatni dzień karnawału. Warunkiem, aby szczęście i pomyślność gościła przez cały rok w domostwie było zatańczenie z Niedźwiedziem. W podzięce za odwiedziny gospodarze składali datki pieniężne, raczyli kieliszkiem alkoholu oraz częstowali słodyczami. Przebierańcy odwiedzili również miejscowe szkoły, urzędy, sklepy i prywatne zakłady pracy. Obchody Wodzenia Niedźwiedzia zakończyła tradycyjna zabawa Ostatkowa.
Drodzy Przebierańcy chcieliśmy podziękować za zaangażowanie w kultywowanie tradycji „Wodzenia Niedźwiedzia”. Wasze wysiłki nie tylko pomagają nam zachować naszą tożsamość kulturową, ale także inspirują innych do pielęgnowania tradycji i wartości, które są dla nas tak istotne. Dziękujemy Wam za poświęcenie czasu i energii oraz budowanie wspólnoty, bo to dzięki Wam nasza społeczność staje się silniejsza i bardziej związana.
Konkurs na Najpiękniejszą Ozdobę Wielkanocną
Zabawa karnawałowa na zakończenie ferii
Quilling w ferie
6 lutego potkaliśmy się z dziećmi na zajęciach quillingu, podczas których wykonywali kolczyki, zawieszki oraz breloczki. Trafiła nam się wyjątkowo uzdolniona grupa młodych artystów. Efekty ich pracy można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko powstało z papieru... Cieszymy się, że mogliśmy być częścią zimowej edycji projektu Nasz Powiat Nasze Pasje.